פורסם ב- כתיבת תגובה

Gore Tex- מה זה? למי זה טוב? מה החסרונות?

GORE-TEX - אריג עמיד במים ומנדף זיעה

קודם כל GoreTex זה לא שם של מוצר או טכנולוגיה ספציפית אלא כינוי לסט חומרים שפותחו בחברת  Gore וnקיימים סט של תכונות: עמידות בפני מים המגיעים מבחוץ (גשם) ויכולת נידוף אדי מים המגיעים מבפנים (זיעה).

למה זה חשוב? אם כל שהיינו רוצים הוא לא להירטב מהגשם- יכולנו גם להיכנס לשקית ניילון. הבעיה היא כשאנחנו נמצאים בתנועה והגוף במאמץ מזיע ובמקום להירטב מהגשם נמצא את עצמנו בתוך שלולית זיעה. אנחנו חייבים לדאוג שבעת פעילות גופנית היכולת של הגוף לשלוט על הטמפרטורה שלו באמצעות נידוף הזיעה תישמר.

מוצרי גורטוקס מורכבים משכבת ממברנה (היא הגורטקס) ומשתי צדדיה שכבות הגנה. שכבת ההגנה החיצונית היא שנותנת את החוזק המכני לבגד, אליה מודבקת ממברנת הגורטקס ובצד הפנימי, ישנה שכבת הגנה נוספת שמטרתה להגן על הממברנה מפני בלאי משפשוף עם העור ומנזק כתוצאה ממגע ישיר עם זיעה. המוצרים השונים של Gore Tex נבדלים זה מזה בשכבות החומר העוטפות את הממברנה.

בשביל להכנס ממש עמוק לעקרון העבודה של ממברנות GoreTex אין לנו דרך להמנע ממושגים כימים ארוכים באנגלית. מצטער על זה…נעשה את החלק הזה קצר:

ממברנת גורטקס עשויה בדרך כלל מ (polytetrafluoroethylene (PTFE מורחב- שהוא בעצם Teflon ו-fluoropolymer'ים אחרים (במקרה זה משתמשים ב-Teflon, כמו בסירים של אמא). לחומרים אלה יש נקבוביות שגודלם פי 700 מגודל מולקולת זיעה מתנדפת וקטנה פי 20,000 מגודל מולקולת מים. מכאן שהממברנה תאפשר לזיעה להתנדף ותמנע ממים מבחוץ מלחדור דרכה.

Gore Tex- איך זה עובד?

כל האריגים המסופקים כיום כעמידים במיד מצופים בציפוי (DWR (Durable Water Repelent הוא שגורם לתופעה שטיפות מים כאילו צפות מעל הבגד ופשוט נוזלות למטה מבלי להיספג. חשוב להדגיש שתכונה זו בכלל לא קשורה לממברנת הגורטקס או לחומר העוטף אותה. הרבה אנשים שרואים שהשכבה החיצונים של המעיל או המכנס שלהם מתחילה לספוג מים חושבים שזה הזמן להחליף אותו בחדש. זאת טעות שעולה לכם הרבה כסף! ציפוי ה DWR הוא ציפוי כימי שיורד מהבגד עם הזמן ואין שום בעיה לחדש אותו באופן עצמאי ולהחזיר לפריט את העמידות החיצונית במים.

יתרון נוסף שבקניית פריט המורכב מאריג גורטקס (או מקביליו) הוא שחברת Gore יצרנית ה GoreTex מחייבת את יצרן הפריט (לדוגמא Mammut, The North Face) שכל מוצר שעונד תגית Gore יעמוד בסטנדרטים גבוהים מאד באפן כללי. כך מובטח לכם שהפריט שקניתם קיבל second opinion…זאת אגב כם הסיבה שלא תראו יצרנים קיקיוניים משתמשים באריגי GoreTex- המוצרים שלהם פשוט לא עומדים בסטנדרטים ( עליית עלות המוצר הסופי היא לא סיבה נוספת בעיניי, אלא חלק מהסיבה הזו- מאחר ואם המוצר היה מספיק איכותי מחירו יכול להיות יותר גבוה והוא היה נשאר תחרותי).

הכל נשמע ממש מושלם בעסק הזה! GoreTex הוא באמת "אריג קסמים".

מה החסרונות שאלתם?

  • הגורטקס מתקשה מאד לנשום בטמפרטורה הגבוהה מ- 15 מעלות. לרוב, לא נלבש ציוד GoreTex בקיץ בכל מקרה..הבעיה היא בנעליים אותם נרצה ללבוש גם סתיו ובאביב או בחורף הישראלי. (יותר על הנושא הזה יפורט בנפרד).
  • מאחר ועקרון הפעולה מתבסס על נקבוביות, ברגע שאלה נסתמות מלכלוך- האריג יתקשה לנדף זיעה.
  • ברגע שמגיעים למצב שאריג גורטקס ספוג מים-  יש בעיה. לוקח לו הרבה מאד זמן להתייבש.
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.